آیا لازم است پس از عقیم شدن گربه خانگی از غذاهای مخصوص استفاده نماید؟!

غذای مخصوص حیوانات عقیم شده چیست و هدف از تولید آن چیست؟!

image

شاید برای شما سوال شده باشد آیا در صورتی که گربه یا سگ شما عقیم شده است باید حتما از غذاهای خشک مخصوص حیوانات عقیم شده استفاده شود یا می توان از غذاهای خشک معمولی هم استفاده نمود؟!

برای پاسخ به این سوال باید بدانید که طی عقیم سازی چه تغییراتی در بدن حیوان خانگی شما رخ می دهد:

طی عقیم سازی غدد و ضمائم جنسی که تولید کننده هورمون ها هستند از بدن خارج می شوند. این بدان معناست که به مرور با برداشت منابع تولید کننده هورمون های جنسی، تمایلات جنسی شامل علائم فحلی (علائم مربوط به دوره تولید مثل شامل سر و صدا و حرکات خاص در گربه ها و همچنین تمایلات جفت یابی در سگ ها و گربه ) برطرف می گردند و از سوی دیگر متابولیسم بدن حیوانات در اثر عقیم سازی دستخوش تغییر می گردد.

هورمون هایی که در بدن متابولیسم را تحت تاثیر قرار می دهند عبارتند از:

هورمون رشد

هورمون های جنسی

انسولین و لپتین هورمون ها

این هورمون ها همچنین اشتها را متاثر می کنند و بر میزان تجمع چربی نیز اثرگذار هستند.

حیوانات عقیم شده مستعد چاق شدن هستند و با توجه به اینکه انرژی که حیوانات غیرعقیم برای جفت یابی یا رشد ارگان های جنسی و … صرف می کنند بیشتر است، حیوانات عقیم شده به دریافت انرژی بالایی نیاز نخواهند داشت و میزان انرژی مورد نیازشان را با مقادیر کمتری از غذا تامین خواهند کرد.

حیوانات خانگی عقیم شده به مرور کم تحرک تر می شوند، بازیگوشی سابق را نخواهند داشت و به زودی در صورتی که به تحرک، بازی و ورزش واداشته نشوند چاق خواهند شد.

همچنین حیوانات عقیم شده به علت تغییراتی که در دستگاه ادراری – تناسلیشان ایجاد می شود بیشتر مستعد بروز سنگ های کلیوی و مجاری ادراری هستند و باید غذایی مصرف کنند که این ریسک را پایین بیاورد. به همین دلیل غذاهای مخصوص حیوانات عقیم شده به نحوی فرموله شده است که ریسک تجمع رسوبات ادراری و تشکیل سنگ ها را پایین می آورد.

وضعیت سلامت موها، ناخن ها و دندان ها طی عقیم سازی ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد. به منظور حفظ این ارگان ها، بدن نیاز به مواد معدنی مهمی همچون کلسیم، فسفر، منیزیم و آهن دارد که در غذاهای مخصوص حیوانات عقیم شده لحاظ شده اند

بنابراین نیازهای تغذیه ای حیوانات عقیم شده هم به لحاظ محتوای انرژی و هم به لحاظ میزان غذای دریافتی لازم است تغییر نماید.
لازم به ذکر است که در میان موارد گفته شده چاقی از اهمیت بالاتری برخوردار است و بیشترین تمرکز غذاهای تولیدی مخصوص حیوانات عقیم شده پوشش دادن مشکل چاقی خواهد بود
اما گاهاً حیوانات خانگی هستند که بعد از عقیم سازی در وزن ایده آلی باقی می مانند، تحرک سابق خود را حفظ می کنند و نیازی به کنترل وزن نخواهند داشت.همچنین آزمایشات خون و چکاپ های دوره ای آنها نشانی از کمبود مواد معدنی و یا شکل گیری رسوبات ادراری و سنگ ها را نشان نمی دهد؛ چنین حیواناتی ممکن است نیاز به مصرف غذاهای مخصوص عقیم شده ها نداشته باشند و همچنان بتوانید از غذاهای معمولی روزانه استفاده نمایید.
دکتر بهاره آقابیگی-دامپزشک