مصرف ویتامین برای گربه ها از چه سنی می تواند شروع شود و گربه ها چه ویتامین هایی را می توانند مصرف کنند؟

image

در صورتی که جیره غذایی یک حیوان خانگی از کیفیت خوبی برخوردار باشد و تمامی نیازهای بدن او را تامین کند قاعدتا نیازی به مصرف ویتامین ها پیدا نخواهد کرد. اما از آنجایی که مصرف یک جیره بالانس شده سخت است ممکن است کمبود یک یا چند ویتامین رخ دهد.

لازم است پیش از انتخاب مکمل های ویتامینه با دامپزشک مشورت کنید. این نکته بسیار حائز اهمیت است که ویتامین ها هم همانند هر داروی دیگری در صورتی که بیش از حد مصرف شوند می توانند اثرات سوء داشته باشند و مصرف خودسرانه و طولانی مدت ویتامین ها خصوصا ویتامین های محلول در چربی عواقب سوء دارد و باید از آن خودداری شود.

اما به طور کلی یک سری محصولات ویتامینه و تقویتی برای حیوانات خانگی تولید میشود که می توانند هفته ای یک تا دو بار بسته به میزان نیاز بدن حیوان خانگی مصرف شود.

خمیر های ویتامینه جزو این دسته است.

از آنجایی که گوارش توله ها و بچه گربه ها تکامل و تمایز کافی برای متابولیزه کردن مکمل های گوارشی را ندارد لازم است از مصرف هر گونه مینرال (مواد معدنی) و ویتامین در سنین کودکی خودداری کنید مگر در موارد خاصی که دامپزشک به علت ضعف بیش از حد یک توله یا بچه گربه مصرف ویتامین به خصوصی به میزان مناسب را توصیه نماید.
دکتر بهاره آقابیگی-دامپزشک