میزان غذای خشک مصرفی برای توله سگ ها و بالغین چه مقدار در روز می باشد؟

image
در صورتی که از غذاهای تجاری برای تغذیه حیوان خانگی خود استفاده می کنید می بایست این نکته را بدانید که هر شرکت تولید کننده غذا جدولی را بر روی بسته بندی غذای خشک و حتی غذاهای کنسروی و تر درج می کند که تعداد دفعات مصرف در روز و میزان آن غذا در هر وعده را مشخص کرده است.
این جدول ممکن است از یک غذا به غذای دیگر و از تولیدات یک کارخانه به کارخانه دیگر متفاوت باشد بنابراین بهترین مرجع برای شما جدول درج شده بر روی بسته بندی است.
اما چنانچه غذایی را به صورت فله تهیه کرده اید و به جدول روی بسته بندی دسترسی ندارید می توانید از سایت کارخانه تولید کننده به جدول آن دسترسی پیدا کنید و یا از دستورالعمل زیر استفاده نمایید.
در وهله اول مهم است غذایی که تهیه کرده اید تا چه اندازه غذای با کیفیتی باشد. این بدان معناست که چه میزان پروتئین و کالری بدن حیوان خانگی شما را تامین می کند.

در مورد میزان غذای مصرفی سگ ها باید به فاکتورهای مختلفی توجه نمود شامل:

وزن:

اینکه سگ شما در محدوده وزنی نرمال قرار دارد، چاق است یا با کاهش وزن روبرو است بسیار در انتخاب میزان غذای مصرفی در روز اثر دارد.

میزان فعالیت:

اگر سگ شما سگی نگهبان است و یا در طول روز فعالیت بالایی دارد می بایست غذای بیشتر و مقوی تری نسبت به سگ های خانگی با فعالیت کمتر مصرف نماید.

سن:

بسته به اینکه سگ شما در کدام مرحله زندگی قرار دارد میزان غذای مورد نیاز متفاوت خواهد بود.

image

توله سگ ها:
باید توجه داشته باشید که توله سگ ها بسیار مستعد پرخوری هستند و چندان متوجه نیستند که چه زمانی به طور واقعی سیر شده اند بنابراین شما باید میزان غذایی که در اختیار او قرار می دهید را کنترل نمایید.
به طور معمول توله سگ ها تا 6 هفتگی شیرخوار محسوب می شوند ولی بسته به میزان جوانه زدن دندان ها از 4 هفتگی شروع به خوردن غذا در کنار شیر می کنند و باید شما آنها را با غذاهای پوره شده و نرم و یا کنسرو ها و غذاهای استارتر تغذیه نمایید. پس از 6 هفتگی می توانید غذای puppy را جایگزین نمایید.
توله سگ های 4 هفته ای می بایست به ازاء هر 300 گرم وزن بدن 30 گرم غذا مصرف کند در هر روز (البته سگ ها در این سن باید شیر هم مصرف کنند)، این میزان باید طی 4 وعده در اختیار او قرار گیرد. در سن 6 هفتگی به بعد غذای Puppy به میزان نصف پیمانه طی 3 وعده در روز در اختیار توله قرار گیرد.
دکتر بهاره آقابیگی-دامپزشک