گیاهان آپارتمانی ممنوعه برای گربه ها

گیاهان آپارتمانی ممنوعه برای گربه های خانگی کدامند

به عنوان سرپرست یک گربه خانگی شاید دیده باشید که گربه شما به خوردن برخی گیاهان آپارتمانی و حتی سبزه سفره هفت سین علاقه نشان میدهد. باید گفت که این خصلتی است که اکثر گربه ها دارند اما در گربه های آزاد زی بیشتر دیده می شود و احتمالا گربه ای را در پارک دیده باشید که مشغول جویدن چمن های پارک است.

علت این تمایل گربه چیست؟!

گربه ها موجوداتی گوشتخوار (Carnivorous) هستند که بیشتر جیره غذایی آنها را پروتئین های جانوری تشکیل می دهد و قطعا خداوند به دلیل خاصی این خصلت را در خلقت گربه ها گذاشته است و آن پاکسازی دستگاه گوارش از مواد غیر قابل هضم است.

قطعا دستگاه گوارش به کمی فیبر برای اصلاح و بهبود هضم و دفع مدفوع نیاز دارد که با توجه به اینکه گربه های آزاد زی به شکار کردن جونده های کوچک و پرنده ها می پردازند و ضمائمی همچون مو و پر همراه با گوشت شکار به دستگاه گوارش آنها وارد می شود خوردن برخی گیاهان که گربه به تشخیص فطری خود آنها را انتخاب و مصرف می کند به حذف این مواد زائد از دستگاه گوارش کمک می کنند.

اما در مورد گربه های خانگی که شکار نمی کنند چرا تمایل به مصرف گیاهان همچنان باقی مانده است؟!

دلیل اول فطری بودن تمایل گربه سانان به خوردن گیاهان است لذا این فطرت در محیط منزل نیز وجود خواهد داشت. دلیل دیگری که گربه ها زیاد با آن مواجه هستند گلوله های مویی هستند.

گربه سانان ساعات زیادی را در طول روز به Grooming یا همان مرتب و نظیف کردن پوشش بدن خود اختصاص می دهند و با این کار موهای مرده و جدا شده را خارج می کنند. بخش زیادی از این موها به زبان زبر گربه می چسبد و به دستگاه گوارش منتقل می شود که در اثر حرکات خاص دستگاه گوارش به گلوله هایی از مو تبدیل می شود و باید به طریقی از دستگاه گوارش پاکسازی شوند.

یکی از این روش ها استفراغ کردن است و دیگری دفع از طریق مدفوع است.

گربه های آزاد زی با جویدن گیاهان به خصوصی که آنها را از میان سایر گیاهان روییده در طبیعت پیدا می کنند، به تحریک استفراغ می پردازند تا گلوله های مویی خارج شوند و البته در بسیاری موارد فیبر خورده شده عاملی می شود تا موها به همراه مدفوع خارج شده و گوارش پاکسازی شود.

چنانچه به عنوان سرپرست یک گربه خانگی به پرورش و نگهداری گیاهان آپارتمانی نیز علاقمندید، این مقاله حاوی مطالب بسیار مهمی برای شماست تا بدون نگرانی گیاه مناسب را انتخاب نمایید.

در ضمن مصرف خمیر مالت برای دفع گلوله های مویی دستگاه گوارش گربه ( خصوصا برای گربه های مو بلند، دارای پوشش متراکم یا دچار ریزش موی شدید) به شدت توصیه می شود. البته دستورالعمل های خانگی نیز برای تهیه خمیر مالت وجود دارند همچنین می توان گیاهانی را در منزل رویاند که گربه با خوردن آنها گوارش خود را از مواد غیر قابل هضم پاکسازی نماید که دامپزشک ما در مجموعه پت آباد می توانند شما را به خوبی راهنمایی کنند و راهکارها مناسبی به شما ارائه نمایند.

در زیر لیستی از گیاهان آپارتمانی متداولی که می توانند برای گربه شما بسیار خطرناک باشند آورده شده اما لازم است بدانید که لیست کامل این گیاهان در سایت پت آباد موجود است:

1- گل لیلیوم
2-گل لاله
3-دفین باخیا
4-نخل ساگو (سیکاس)
5-کالانکوآ
6-آزالیا
7-نرگس
8-خرزهره
برای دریافت لیست کامل گیاهان آپارتمانی مضر کلیک کنید!

دکتر بهاره آقابیگی-دامپزشک