مصرف جگر مرغ برای گربه ها مضر است یا مفید؟

به نام خدا
اگر گربه داشته باشید احتمالا متوجه علاقه او نسبت به جگر شده اید. جگر به عنوان یک منبع پروتئینی محبوب برای گربه ها شناخته شده است و در بسیاری از تشویقی های تجاری به منظور ایجاد طعم و بوی دلخواه گربه ها از آن استفاده می شود. اما خوب است بدانید جگر در کنار طعم دلپذیری که برای گربه ها دارد در صورتی که به طور طولانی مدت استفاده شود و یا به تنهایی به عنوان غذای اصلی در نظر گرفته شود می تواند برای گربه ها عوارض بسیار بدی را در پی داشته باشد.

گاه دیده ایم که حامیان گربه ها به علت در دسترس بودن و ارزان قیمت تر بودن جگر مرغ نسبت به سایر منابع پروتئینی گربه های پارک یا محله را با جگر مرغ تغذیه می کنند.

جگر چه به صورت خام و چه به صورت پخته مضراتی دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

1- منبع ویتامین A

جگر منبعی غنی از ویتامین A است. اگرچه شاید به نظر برسد این بالا بودن میزان ویتامین می تواند کافی باشد تا آن را یک غذای خوب و مناسب برای گربه ها در نظر بگیریم. اما لازم است بدانید مصرف بالای هر ماده مغذی، حتی ویتامین ها می توانند عوراضی ایجاد کنند که گاه جبران ناپذیر هستند.

بالا بودن ویتامین A در جیره می تواند مولد بروز بیش بود ویتامین A (هایپرویتامینوز A) شود که این بیش بود مسبب به هم چسبیدن استخوانهای مهره ها خصوصا در ناحیه گردن می شود. بنابراین ممکن است شما متوجه عوارض شدید پیش آمده در اثر مصرف بالای جگر مرغ، برای گربه ای که در پارک زندگی می کند نمی شوید و آنها رنج خواهند برد.

2- بالا بودن میزان فسفر

فسفر از جمله مواد معدنی مورد نیاز بدن است که میزان آن باید در جیره غذایی به درستی تنظیم گردد چرا که ارتباط مستقیمی میان بالا رفتن فسفر در بدن و دفع کلسیم از بدن وجود دارد. به این معنا که در صورت بالا رفتن میزان فسفر در جیره غذایی کلسیم از خون و استخوان خارج و دفع می گردد و به مرور پوکی استخوان ثانویه مرتبط با تغذیه برای گربه های مصرف کننده مواد غذایی حاوی فسفر بالا ایجاد می گردد.

3- نرم بودن بیش از حد

دندان حیوانات نیز مانند انسانها نیاز به رسیدگی دارد. اگرچه ممکن است شما به عنوان سرپرست یک گربه خانگی برای او از مسواک های مخصوص حیوانات استفاده کنید اما برخی گربه ها از مسواک زدن امتناع می کنند و در مورد گربه هایی که در محیط بیرون از خانه زندگی می کنند این امکان وجود ندارد که به طور مداوم سلامت دندانهایشان بررسی شود.

اما برای تمیز نگه داشتن دندان ها در طبیعت راه حل هایی هست که حیوانات از آنها استفاده می کنند.مانند جویدن غذاهای سفت و خرد کردن استخوانهای بدن شکار که در گربه های آزادزی انجام می گیرد و جرم و پلاک های تشکیل شده بر روی دندان را حذف می کند. وقتی شما گربه های تحت حمایت خود را با جیره هایی نرم همچون جگر مرغ تغذیه می کنید علاوه بر آنکه او را به مصرف غذاهای نرم عادت می دهید، نقش به سزایی در تجمع پلاک و جرم باکتریایی بر روی دندانها ایفا می کنید که نتیجه آن از دست رفتن زود هنگام دندانهای گربه ایست که سالیان سال برای تامین غذا و شکار به آنها نیاز دارد و از حمایت شما برای همیشه برخوردار نیست.

بنابراین پیش از آنکه برای گربه خانگی خود و یا گربه های تحت حمایتتان در پارک و محله از در دسترس ترین و ارزان ترین فرآورده مرغی استفاده کنید بهتر است بدانید که این کار می تواند چه عواقب بدی داشته باشد. در صورتی که مایل به جایگزین کردن یک فرآورده دیگر هستید سنگدان پخته شده مرغ می تواند مناسب باشد.!

getty_rm_photo_of_cat_looking_at_liver

2 Likes

صد در صد ضرر داره . چون کار جگر تصفیه سموم هست و اونا رو تو خودش نگه میداره…

خرید ساعت نقره

گربه ها نمی تونن به صورت خام گوش را مصرف کنن، برای گربه خطرناکه. گوشت های خام، احتمال وجود انگل و باکتری بسیار بالا است. همچنین گربه های خونگی به خاطر تحرک کمی که دارن، نمی تونن گوشت های خام رو هضم کنن. گوشت های پخته شده به عنوان کنسرو گربه پیشنهاد بهتری نسبت به خام خواری گربه هاس
زوکلیک کنسرو و غذای گربه کاملن مناسب با گربه داره