اگر سگ من توپ یا اسباب بازیش رو خورد باید چیکار کنم

به نام خدا

اگر سگ من توپ یا اسباب بازیش رو خورد باید چیکار کنم؟!

سگ ها خصوصا توله ها ممکن است به دلیل بازیگوشی توپ یا اسباب بازی های خود را حین بازی ببلعند. البته که گزارشات بسیاری از خورده شدن اشیا خطرناک همچون سوزن خیاطی نیز گزارش شده است که می تواند جان حیوان شما را به خطر بیاندازد و در صورت رخداد چنین موضوعی می بایست به سرعت به مراکز درمانی مراجعه کنید. اما در صورتی که حیوان شما بخشی از اسباب بازی خود را بلعیده است یا حین تشک جای خواب خود را پاره کرده است و حدس می زنید ممکن است بخشی از الیاف داخل آن را خورده باشد می بایست موارد زیر را بررسی کنید تا در صورت مشاهده هریک از این علائم سریعا به دامپزشک مراجعه نمایید در غیر اینصورت منتظر بمانید تا جسم خارجی بلعیده شده دفع شود.
1- کنترل کنید چه چیزی با چه اندازه ای خورده شده است؟
ابعاد و زوایای شی خورده شده می تواند بسیار مهم باشد چراکه در صورتی که دارای لبه های تیز و برنده باشد می تواند در هر صورت آسیب زیادی به دستگاه گوارش وارد کند. اما اگر یک تکه پنبه یا بخش نرمی از یک عروسک را خورده باشد می توان امید داشت بدون آسیب به دستگاه گوارش آن را دفع کند.
2- آیا همراه آن نخ هم خورده است؟
نخ یا بندک همراه با یک اسباب بازی یا وسیله می تواند از خود آن شی خطرناکتر باشد. چراکه با ورود به روده می تواند سبب در هم فرورفتگی روده، پیچ خوردگی روده و از بین رفتن خون رسانی بافت ها و مشکلات بسیار جدی شود بنابراین در صورت خورده شدن نخ می بایست سریعا برای درمان به دامپزشک مراجعه نمایید
3- استفراغ به صورت پرتابی و همراه با بیحالی:
اگر حیوان شما استفراغ می کند، دلدرد دارد و بد نفس می کشد، له له می زند و زمان استراحت خود را خیلی طولانی تر کرده است، اسهال است و میل به آب و غذا ندارد لازم است سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنید.
4- مشاهده خون در مدفوع :
این موضوع می تواند نشان دهنده این باشد که شی خورده شده در حال تخریش دستگاه گوارش است و باید به سرعت جلوی این آسیب گرفته شود.

در تمامی موارد خورده شدن جسم خارجی می بایست غذاهای ملین (نرم تر و آبکی تر از همیشه) در اختیار حیوان قرار داد و در صورتی که در دفعیات حیوان اثری از جسم خارجی دیده نشد برای انجام تصویر برداری و در صورت نیاز اندوسکوپی یا جراحی به مراکز درمانی مراجعه شود.