سبیل در گربه ها یک اندام حسی مهم است!

به نام خدا

سیبیل در گربه ها!

گربه ها هم مانند ما انسانها سبیل دارند با این تفاوت که طول این موهای ضخیم در هر دو جنس نر و ماده بلند است و خصلتی وابسته به جنسیت نیست. احتمالا شنیده اید که در صورتی که سبیل گربه ها را کوتاه کنید ممکن است در برقراری تعادل دچار مشکل شوند. در این مقاله شما را بیشتر با کارکرد سبیل گربه ها آشنا خواهیم کرد.

موی سبیل گربه برخلاف سایر موهای روییده بر سطح بدن گربه ضخیم و بلند است و کارکردهایی دارد که به آن موی حسی می گویند. این نوع مو علاوه بر اطراف دهان بر بالای چشم ها به صورت ابرو می روید. ریشه این موها بسیار عمیقتر است و تا سه برابر یک تار موی معمولی عمق دارد. اطراف ریشه این موهای حسی را مویرگ های خونی و گیرنده های حسی در بر می گیرد. بنابراین موهای حسی می توانند واقعا در انتقال حس نقش داشته باشند (اگرچه که خود این موها دردی را احساس نمی کنند اما ریشه آنها بسیار عمیق است و در صورت کشیده شدن موها درد را منتقل می کند).

گربه ها در کنار حس بویایی، بینایی و شنوایی به عنوان یک آپشن خاص موهای حسی دارند که در درک بهتر محیط اطراف به آنها کمک می کند. به این صورت که حرکت هوا در مجاورت این سبیل های بلند به صورت پیامهای حسی از طریق ریشه عمیق مو و اعصاب مجاور آن به مغز مخابره می شود و اطلاعات آن ترجمه می شود به نحوی که به گربه در شناسایی اشیاء و موجوداتی که در نزدیکی او قرار دارند کمک می کنند.

تعداد این تارهای سبیل در گربه ها بسته به نژاد متفاوت است اما به طور معمول می توان تا 12 تار سبیل بر روی صورت گربه ها دید.

این تار موهای حساس حتی در هنگام فرود گربه روی چهار دست و پا می توانند به موقعیت یابی صحیح او کمک کنند. همچنین هنگامی که گربه می خواهد از محل تنگ و باریکی عبور کند با سبیل های خود ابعاد محل مورد نظرش را می سنجد و چنانچه این شاخک های حسی به او اطمینان بدهند که کل بدن قابلیت عبور را دارد وارد تنگه می شوند.

ممکن است ببینید که تار سبیل گربه شما افتاده است. نگران نباشید چراکه به زودی با یک تار موی جدید جایگزین خواهد شد.

اما در صورتی که گربه خود را برای اصلاح موها به آرایشگاه میبرید مراقب باشید این اندام های حسی کاربردی و مهم حین اصلاح کوتاه نشوند.
دکتر بهاره آقابیگی-دامپزشک