خاک عطری یا خاک ساده کدام برای گربه من بهتر است؟

به نام خدا

خاک عطری یا خاک ساده کدام برای گربه من بهتر است؟

امروزه برای گربه های خانگی خاک های متنوع با دانه بندی های مختلف و عطرهای دلپذیر تولید شده است. اما باید دید فاکتورهای مختلفی که باعث می شوند یک خاک نسبت به خاک دیگر مزیتی داشته باشد چیست؟!

در این مقاله در خصوص خاکهای عطری صحبت خواهیم کرد.

گربه ها در طبیعت دفع خود را در خاک معمولی باغچه انجام می دهند و این به آن معناست که برای آنها عطر و بوی خاک خیلی از درجه اهمیت ویژه ای برخوردار نیست.

آنچه تولیدکنندگان خاک های بهداشتی گربه را به فکر تولید خاک های عطری انداخته است، شما هستید!!

حتما متوجه شده اید، زمانی که گربه شما در خاک دفع می کند بوی بد دفعیات او حتی در صورت مسقف بودن ظرف خاک در فضای منزل پخش می شود. بنابراین تولید کنندگان با افزودن اسانس های مختلف همچون لاوندر سعی میکنند این نقطه ضعف خاک را برطرف نمایند.

زمانی که گربه شما ادرار می کند، خاک خیس شده عطر اسانس اضافه شده را رها میکند و در نتیجه بوی بهتری در محیط پخش می شود.

اما بیایید از منظر نگاه یک گربه به خاک توالتش نگاه کنیم.

حیوانات شامه بسیار قوی تری نسبت به ما دارند و این بدان معناست که شما به عنوان سرپرست یک گربه خانگی لازم است ملاحضات بیشتری را در رابطه با بوهایی که به مشام گربه شما میرسد در نظر بگیرید.

بنابراین اسانس اضافه شده به خاک می تواند برای برخی گربه ها ایجاد ناراحتی نماید.

در برخی گربه ها که از کودکی به استفاده از خاک های عطری عادت داده شده اند استفاده از خاک های معمولی بدون اسانس حتی می تواند مشکل ساز باشد و گربه ای که به بوی اسانس خاک عادت کرده است ممکن است از دفع در خاک معمولی امتناع ورزد.

اما به طور کلی در صورتی که اسانس افزوده شده به خاک بسیار بیشتر از حالت عادی باشد می تواند برای گربه شما ایجاد حساسیت و یا مشکلات تنفسی نماید.

حتی ممکن است گربه ای که به دفع در خاک با اسانس عادت ندارد، در خارج از خاک به دفع بپردازد.

بنابراین توصیه می شود چنانچه مایلید از خاک عطری به منظور کاهش بوی پخش شده در محیط منزلتان استفاده کنید، آن خاک را با مقادیری از خاک ساده بدون اسانس مخلوط کنید تا اسانس کمتری توسط گربه شما استشمام شود.

در این صورت علاوه بر استفاده از مزایای عطر خاک می توانید اطمینان بیشتری نسبت به حفظ سلامت دستگاه تنفس گربه خود داشته باشید.
دکتر بهاره آقابیگی- دامپزشک

اگر از خاک با رایحه استفاده می کنید، لازم است مراقبت باشید تا پت شما به آن حساسیت نداشته باشد. میزان خاکی که برای پت استفاده می کنید باید با ابعاد ظرف تناسب داشته باشد. به طوری که گربه به راحتی داخل خاک ادرار و مدفوع کند و سپس روی آن را بپوشاند.

هنگام خرید خاک گربه باید به ویژگی های زیر توجه داشته باشید :

  • خاصیت آنتی باکتریال داشته باشد.
  • خاصیت جذب بالای رطوبت و بوی بد داشته باشد.
  • گردوغبار تولید نکند.
  • ذرات خاک به دست و پای پت خانگی شما نچسبد.
  • از پخش شدن ادرار و مدفوع در کل خاک جلوگیری کند.
  • حساسیت و آلرژی برای گربه ایجاد نکند.