مراقبت های مهم از چشم ها در سگ هایی که خصلت نژادی آنها چشم های بیرون زده است!

به نام خدا

اصول مراقبت از سگ هایی که چشم های بیرون زده دارند!

اگر شما سرپرست یک سگ شیتزو و یا پکینیز هستید این پست می تونه براتون خیلی مفید باشه!

حتما دیده اید که برخی سگ های نژاد کوچک چشم های درشت و کمی بیرون زده تر نسبت به سایر نژادها دارند. این یک مشخصه نژادی است که طی سالها نژادگیری ایجاد شده است و لازم است در صورتی که سگ شما چنین مشخصه ای دارد مراقبت های ویژه ای برای او در نظر بگیرید.

چشم های بیرون زده بیشتر از سایر چشم ها می توانند دچار زخم یا آسیب بشوند، التهاب و عفونت هایی که خیلی دیرتر به سراغ سایر نژادها میرود ممکن است سگ شما را خیلی زودتر درگیر نماید.

اما مهمترین مراقبتی که لازم است در نظر داشته باشید پاکسازی محیط اطراف سگ از اشیاء تیز و فرورونده است. لازم است در ارتفاع قد سگ خود جست و جو کنید و هر شی تیزی که ممکن است به چشم او فرو برود را جا به جا کنید.

همچنین باکس مخصوص حمل و نقل او باید عاری از هرگونه اضافه پلاستیک یا فلز نوک تیز باشد تا در حین نقل و انتقال او با باکس به چشم آسیب وارد نشود.

نوک برگ های سوزنی برخی گیاهان می تواند بسیار آسیب زننده باشند بنابراین گلدان های خود را در سطوح بالاتری قرار دهید.

در پارک و محوطه باز نیز این سگ ها بیشتر در معرض خطر آسیب های چشمی هستند و یکی از مهمترین خطر ها برای این نژادها گربه ها هستند!!

اگر گربه خانگی دارید که به طور همزمان با سگتان در یک خانه زندگی می کنند نیز باید مراقب باشید هیچ گاه ناخن های گربه تان بلند نباشد چراکه حتی درحین بازی کردن نیز ممکن است به اشتباه ناخن گربه با سطح چشم سگ برخورد کند و سبب بروز زخم های عمیق شود.
دکتر بهاره آقابیگی - دامپزشک