خرگوش ها هم باید آب بنوشند!

نام خدا

به باور غلط “خرگوش ها آب نمی نوشند” پایان دهیم

خرگوش ها هم مانند تمامی سایر موجودات زنده آب می نوشند اما بسیاری از فروشندگان این جوندگان خانگی بر این باور غلط پافشاری می کنند که خرگوش ها نیازی به آب نوشیدن ندارند و می توانند مایعات مورد نیاز بدن خود را صرفا با سبزیجات تازه و آبدار برطرف نمایند.

اگر مقالات پیشین ما در خصوص تغذیه خرگوش ها را مطالعه کرده باشید قطعا میدانید که جیره اصلی خرگوش ها را گیاهان خشبی علی الخصوص یونجه تشکیل می دهد. یونجه آب میان بافتی بسیار اندکی دارد که تامین کننده نیازهای خرگوش نیست. از سوی دیگر اگر بخواهیم با در اختیار گذاردن گیاهان آبدار مثل برگ کاهو و سبزیجات آب مورد نیاز بدن خرگوش را تامین کنیم با چالش جدی تری مواجه می شویم و آن رشد بیش از حد دندان ها به علت مصرف غذای نرم می باشد.

خرگوش ها به روزانه 50-150 سی سی آب به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خود نیاز دارند و چنانچه غذای مصرفی آنها خشک باشد این میزان بیشتر خواهد بود و در صورت افزودن گیاهان تازه، مصرف آب در آنها کمتر خواهد شد.

اگرچه خرگوش ها می توانند از ظروف آب معمولی نیز آب بنوشند، اما به منظور سهولت در نوشیدن آب ظروف به خصوصی برای جوندگان طراحی شده است که دارای یک نازل می باشد و به صورت قطره ای آب را در اختیار این جوندگان زیبا قرار می دهد.

در روزهای گرم تابستان در دسترس قرار دادن آب خنک و تازه برای حیوانات خانگی خود را در اولویت بگذارید.
دکتر بهاره آقابیگی- دامپزشکی

ممنون از مطلبتون
من کاسه آب همیشه در اختیار خرگوشم میگذارم. گاهن با نوشیدن آب شروع به آروغ زدن میکنه.