چرا گربه ها علاقمند به پریدن روی کانتر آشپزخانه هستند؟!

به نام خدا

چرا گربه ها علاقمند به پرش روی کانتر آشپزخانه هستند؟

گربه ها در طبیعت موجوداتی به شدت علاقمند به ارتفاع هستند. به همین خاطر اوقاتی از روزشان را در بالای درخت، لبه دیوار یا بالای خودروهای پارک شده میگذرانند تا به تمام اطراف احاطه داشته باشند و رفت و آمد افراد و سایر حیوانات شهری را تماشا کنند.

اما اینکه گربه ای در خانه نگهداری میشود به این معنا نیست که او تمایل نداشته باشد اوقاتی از روزش را بر ارتفاعات منزل بگذراند و بنابراین سعی می کند از نزدیکترین نقاط مرتفع مثل کانتر آشپزخانه و یا بالای کابینتها استفاده کند.

به عنوان یک سرپرست آگاه شما باید نیازهای گربه خود را بدانید و برای فراهم نمودن آنها تلاش کنید.

نیاز به ارتفاع در گربه ها با تهیه درخت گربه و یا نصب طبقات مناسب روی دیوار برای اینکه گربه بتواند روی آنها برود تامین خواهد شد. اما چنانچه به این موارد دسترسی ندارید منع کردن گربه از پریدن بالای کابینت ها، کتابخانه یا کانتر آشپزخانه می تواند به منزله نادیده گرفتن یکی از چند نیاز اساسی گربه ها باشد که در دراز مدت پیامدهای ناگواری همچون افسردگی و پرخاشگری را در پی داشته باشد.

دقت داشته باشید در صورتی که مایل نیستید گربه شما وارد آشپزخانه شود و بالای کابینتها به استراحت بپردازد بهتر است در صورت انجام این کار از تنبیه کردن او خودداری نمایید و به فکر جایگزین کردن مکان امن مرتفع دیگری باشید.

حال چطور می توانیم گربه را به استفاده از نقاط مرتفع انتخابی خود عادت دهیم؟

پیش از هر چیز خوب است بدانید که دامپزشک ما با مشاوره رفتارشناسی راهکارهای مناسبی را متناسب شرایط گربه تان به شما ارائه خواهد کرد.

image

ااما به طور کلی خوب است بدانید که با تهیه یک درخت گربه مناسب یا نصب چند طبقه با پوشش نرم بر روی دیوار و یا حتی خالی کردن یکی از طبقات کتابخانه برای او می توانید هر بار که سعی می کند به بالای کابینت دسترسی داشته باشد او را بر روی جایگاه مرتفع انتخابی شما بگذارید و او را به یک تشویقی خوشمزه مهمان کنید. دراین صورت رفته رفته خاطره خوشی از جایگاه جدید در ذهن گربه شما شکل خواهد گرفت.
دکتر بهاره آقابیگی-دامپزشک

آب‌چکان ازجمله اکسسوری‌های ضروری در هر آشپزخانه است که بنا بر موقعیت و شرایط محیط دارای انواع مختلف آویز، رومیزی، دیواری، جلو پنجره و … می‌باشد. درواقع همان‌طور که میدانید سینک ظرف‌شویی محل شستن ظروف کثیف و آب‌چکان کابینت محل قرارگیری ظروف تازه شسته شده به جهت خشک شدن و جلوگیری از پخش رطوبت به کابینت‌ها است. اگرچه ماشین ظرف‌شویی یکی از لوازم پراستفاده در اکثر آشپزخانه‌های مدرن است، اما این امر به معنی این نیست که شما دیگر به آب‌چکان نیازی نخواهید داشت.