استخوان یک خوراکی خطرناک برای سگ ها

به نام خدا

استخوان یک خوراکی ممنوعه برای سگ ها

image

این تصور غلط که سگ ها باید استخوان بخورند همانند هویج خوردن در خرگوش ها شاید به نوعی از برنامه های کارتونی کودکی ما نشات بگیرد. اما واقعیت چیز دیگری است!

image

شاید برای شما سوال باشد سگ های وحشی که در طبیعت زندگی می کنند چگونه استخوان شکار را می جوند و مشکلی برای آنها به وجود نمی آید. نکته اول اینجاست که حتی سگ های وحشی نیز استخوان شکار خود را نمی خورند بلکه از آن برای جویدن و تمیز کردن دندان خود استفاده می کنند. و نکته دوم اینجاست که بسیاری از نژاد سگهای امروزی در گذشته اصلا وجود نداشته اند و حاصل نژاد گیری و دستکاری بشر هستند بنابراین نمی توان از آنها انتظار داشت که همانند اجداد وحشی خود عمل کنند.
روزانه تعداد زیادی سگ خانگی به علت انسداد مجاری گوارشی با استخوان به بخش جراحی بیمارستان ها ارجاع داده می شوند و اگر می خواهید سگ شما به این مشکل جدی دچار نشود نکات زیر را در نظر داشته باشید:
1- استخوان برای سگ غذا نیست، بلکه تنها یک اسباب بازی است که همزمان دندان او را از جرم و آلودگی تمیز می کند.
2- استخوان چه به صورت پخته و چه به صورت خام می تواند برای سگ شما خطرناک باشد
3- تنها در صورتی استخوان پخته می تواند برای سگ ها بی خطر باشد که به طور کامل با زودپز در حدی پخته باشد که با فشار انگشتان به سادگی له شود اما باز هم استخوان های بلند مانند ران مرغ ممنوع می باشد.
4- استخوان هرچه ریزتر و تیز تر باشد برای سگ شما خطرناک تر است
5- تنها استخوانی که میتوانید در اختیار سگ خود قرار دهید قلم گاو پخته شده است مشروط بر اینکه سگ شما نتواند به هیچ عنوان آن را بجود و بخورد و تنها به منزله یک تشویقی یا اسباب بازی برای اقناع حس او به جویدن استخوان در اختیارش گذاشته شود
6- به منظور تامین کلسیم بدن سگ خود می توانید به روشی که در آتی به شما آموزش خواهیم داد پودر استخوان درست کنید
دکتر بهاره آقبیگی- دامپزشک