چه کنیم بچه گربه در خاک مخصوص دفع کند؟!

به نام خدا

بچه گربه ها به طور غریزی می دانند که باید ادرار و مدفوع خود را در داخل خاک انجام دهند اما لازم است درسنین ابتدایی با نگاه کردن به رفتارهای مادر خود نحوه انجام آن را بیاموزند.

در بچه گربه هایی که مادر خود را در نوزادی از دست داده اند ممکن است یادگیری این کار با چالش روبرو باشد و شما به عنوان سرپرست بچه گربه می بایست او را با خاک و ظرف مخصوص آن آشنا کنید.

بچه گربه ها از 4 هفتگی قادرند روی پاهایشان بایستند و دم خود را بالا نگاه دارند. این درست زمانی است که می توانند دفع در خاک را آموزش ببینند. اما بسته به میزان رشد و تکامل بچه گربه ممکن است این کار را کمی دیرتر شروع کنند بنابراین صبور باشید و در صورتی که در محل دفع خطا داشت نا امید نشوید.

نکاتی که لازم است برای بچه گربه ای که به تازگی می خواد دفع در خاک را آموزش ببیند رعایت شوند به شرح زیر می باشند:

ارتفاع ظرف خاک:

بچه گربه ها اگرچه در 4 هفتگی می توانند راه بروند اما کودکانی نوپا محسوب می شوند که تعادل کافی را ندارند و حتی به سادگی قادر به پریدن به داخل ظرف خاک نیستند بنابراین لازم است ارتفاع لبه ظرف خاک به اندازه ای باشد که بچه گربه بتواند به سادگی به آن وارد شود.

نزدیکی ظرف خاک :

بچه گربه ها حجم مثانه کوچکی دارند و در صورت احساس دفع می بایست به سرعت به ظرف خاک دسترسی پیدا کنند. بنابراین لازم است ظرف خاک را با فاصله مناسبی از محل آب و غذا و استراحت قرار دهید. توجه داشته باشید که ظرف خاک نباید بیش از حد به محل استراحت و یا غذا و آب نزدیک باشد.

این نکته را در نظر داشته باشید که بچه گربه ها زمانی که نیاز فوری به محل مناسب برای دفع داشته باشند، سرگردان در خانه راه میروند و با صدای بلند و اعتراض گونه میو میو می کنند و اگر به این تقاضای آنها توجهی نشود نمی توانند طولانی مدت خود را نگاه دارند و ممکن است مجبور به تخلیه دفعیات خود روی زمین شوند.

خاک بهداشتی و مخصوص:

از خاک بهداشتی و مخصوص گربه استفاده کنید و از ریختن خاک گلدان و ماسه در داخل ظرف خاک اجتناب کنید.

image

نحوه آموزش بچه گربه ها برای ادرار کردن در ظرف خاک:

بچه گربه ها معمولا دقایقی پس از مصرف شیر و غذا نیاز به دفع ادرار یا مدفوع دارند.همچنین بلافاصله پس از بیدار شدن نیز تمایل به دفع خواهند داشت؛ بنابراین لازم است کمی زمان صرف کنید و هر بار پس از صرف غذا او را به داخل ظرف خاک هدایت نمایید. سپس پنجه او را در دست بگیرید و به آرامی روی خاک بکشید. به نحوی که معمولا گربه مادر برای انجام دفع این کار را انجام می دهد و با پنجه اش خاک را گود می کند؛ و در صورتی که دفع را در مکان مناسب انجام داد به او تشویقی بدهید.

معمولا بچه گربه ها با شنیدن صدای برهم خوردن خاک نسبت به دفع تحریک می شوند.

گاه ممکن است با قرار دادن بچه گربه در خاک ببینید که او شروع به بازی میکند، در خاک می غلتد و یا شروع به خوردن خاک می کند (در صورتی که بچه گربه شما تمایل به خوردن خاک دارد موضوع را با دامپزشکش مطرح نمایید تا مکمل های مینرال مخصوص برای او تجویز گردد)

در این صورت بچه گربه شما هنوز با کاربرد خاک آشنا نشده است. کافیست به روشی که تا قبل از 4 هفتگی ادرار او را میگرفتید کمی از ادرار را به وسیله پنبه تخلیه کنید و پنبه مملو از ادرار را روی خاک بگذارید تا بچه گربه با استشمام بوی ادرار متوجه شود این خاک برای بازی یا استراحت نیست و حکم توالت را دارد.

قطره های آموزش ادارار نیز در این شرایط می توانند کمک کننده باشند؛ به این صورت که کافیست چند قطره از آن را روی خاک بریزید تا با شبیه سازی بوی ادرار به بچه گربه بفهماند محل مناسب دفع کجاست.

به عنوان یک قاعده کلی، بچه گربه ها طبق غریزه ذاتیشان دیر یا زود محل درست دفع را پیدا خواهند کرد و جای نگرانی نیست. احتمال خطا در سنین ابتدایی بالاتر است و رفته رفته با افزایش سن گربه این احتمال کاهش می یابد.
هیچگاه بچه گربه ای را که در مکان نامناسب دفع کرده است مورد تنبیه قرار ندهید.

نکته: چنانچه گربه شما بالغ است و همچنان خطا در دفع دارد می توانید با دامپزشک مجموعه پت آباد مشاوره رفتارشناسی دریافت کنید تا علت این کار او مشخص شود.

دکتر بهاره آقابیگی
دامپزشک DVM