علت به وجود آمدن دانه های سیاه روی چانه و بینی گربه ها چیست؟

به نام خدا

آکنه یا Dirty face در گربه ها چیست؟!

به عنوان سرپرست یک گربه خانگی ممکن است متوجه ظهور نقاط سیاه رنگ روی چانه، اطراف لب ها یا روی بینی شوید، گاه این نقاط سیاه رنگ به صورت یک لایه قابل برداشت هستند که با برداشت آن بخشی از موهای ریز روی بینی یا چانه نیز جدا می شوند.

image
قبل و بعد از برداشتن آکنه ها از روی چانه گربه

این ضایعات همانند جوش های سرسیاهی است که ما انسان ها نیز بارها آنها را تجربه کرده ایم که به علت ظاهر کثیفی که به صورت گربه می دهند به سندروم صورت کثیف (Dirty face syndrome) معروف است.

image

علت بروز چنین ضایعاتی تا حدود زیادی ناشناخته می باشد اما عواملی هستند که به عنوان فاکتورهای خطر بروز در نظر گرفته می شوند.

این عوامل عبارتند از:

حساسیت به جنس ظرف آب و غذا

آلرژی غذایی

عدم توانایی کافی در رسیدگی به چانه و اطراف دهان حین Grooming روزانه
استرس و شرایط نا بسامان محیطی

در صورت مشاهده چنین ضایعاتی می بایست ظروف آب وغذا را تغییر دهید و از ظروفی با متریال و یا حتی شکل متفاوت استفاده نمایید. معمولا حساست نسبت به ظروف پلاستیکی بروز می کند اما گاه ممکن است در ظروف با جنس متفاوت نیز به علت شکل خاص ظرف و تماس زیاد آن با چانه نیز چنین ضایعاتی ایجاد گردند.

آلرژی های غذایی و محیطی نیز باید مد نظر قرار گیرند. در صورتی که به تازگی غذای گربه خود را تغییر داده اید و یا یکی از اجزای غذایی تغییر کرده است لازم است مطمئن شوید نسبت به آن حساسیت ایجاد نشده باشد.

حساسیت به متریال محل خواب و استراحت، پتو و تشکچه و… ممکن است سبب بروز چنین ضایعاتی شوند اما احتمال آن نسبت به سایر موارد ضعیف تر است.

استرس عامل بسیار مهمی در بروز انواع بیماری ها در گربه های خانگی می باشد. هر عاملی که باعث شود گربه در محیط زندگی خود احساس نا امنی و ناراحتی داشته باشد، می تواند سبب بروز اضطراب و افت سیستم ایمنی شود. در چنین شرایطی عوامل بیماری زا می توانند بر سیستم ایمنی بدن گربه غلبه کنند و سبب بروز طیف وسیعی از بیماری ها شوند. آکنه نیز یکی از عوارضی است که در شرایط استرس زا بیشتر دیده می شود.
پس شاید لازم باشد شرایط بهتری به لحاظ روحی و روانی برای گربه خود مهیا کنید تا از شر آکنه ها خلاص شوید!

تا زمانی که این ضایعات حالت عفونی، متورم و قرمز پیدا نکنند به راحتی با اصلاح عوامل احتمالی مولد بروز ضایعات و شست و شو و ضدعفونی روزانه با ترکیباتی که دامپزشک به شما توصیه می کند، قابل درمان هستند. اما در صورتی که این ضایعات گسترش پیدا کنند و ترشحات عفونی داشته باشند لازم است در کنار شست و شوی روزانه با آنتی بیوتیک های خوراکی که دامپزشک متناسب شرایط گربه شما تجویز می کند، تحت درمان قرار گیرد.

image

به طور کلی این ضایعات در گربه های پرشین وخیم تر از یک آکنه ساده خواهند بود و به التهاب پوستی صورت معروف می باشند که می توانند بخش های زیادی از صورت و چین های پوستی اطراف بینی و دهان را نیز درگیر کنند و به علت بلند بودن پوشش بدن، چین های پوستی بیشتر و فرمت خاص پوزه و فک، بستر مناسبی برای رشد انواع باکتری ها و قارچ ها فراهم کنند که شرایط را وخیم تر میکند. این ضایعات حتی می توانند اطراف چشم و کل صورت را درگیر نمایند.

بنابراین لازم است به عنوان سرپرست یک گربه پرشین در صورت مشاهده آکنه، بلافاصله با دامپزشک مشورت نمایید.
دامپزشک آنلاین پت آباد پاسخگوی سوالات شما خواهد بود.