سقوط از ارتفاع گربه ها، یک سندروم شایع!

به نام خدا
سندروم سقوط از ارتفاع در گربه ها

سقوط از ارتفاع در گربه های خانگی رخدادی بسیار معمول است، به طوری که به آن لقب سندروم داده اند.
احتمالا شنیده اید که گربه ها در صورت سقوط از ارتفاع حتی اگر جهت افتادنشان از پشت سر باشد این قابلیت را دارند که به سرعت بچرخند تا با چهار دست و پا روی سطح فرود بیایند و ضربه ناشی از سقوط را با پدهای کف دست و پایشان مهار کنند.
اما موضوع بسیار مهم اینجاست، شاید گربه توانایی فرود با چهاردست و پا را داشته باشد اما آیا استخوان های گربه تحمل چنین سقوطی را دارد یا خیر؟! سقوط از چه ارتفاعی می تواند صدمه زننده باشد و آیا سقوط از هر ارتفاعی برای گربه بی خطر است و او به راحتی فرود می آید؟!
قطعا چنین تصوراتی بسیار غیر متخصصانه هستند و با کمی تفکر درک خواهیم کرد آناتومی بدن گربه ها، استحکام استخوان ها و پوست و میزان تحمل وزن و شدت ضربه در بدن آنها با سایر موجودات یکسان است و این بدان معناست که در صورتی که گربه ای از ارتفاع زیاد سقوط کند به طور حتم آسیب خواهد دید حتی اگر بر روی بالشتک های کف دست و پایش فرود بیاید.
عوارضی که در پی سقوط از ارتفاع برای گربه ها ایجاد خواهد شد می توانند یکی از موارد زیر باشند:
1- شکستگی استخوان ها خصوصا استخوان های اندام های حرکتی
2- شکستگی در استخوان فک و یا در رفتگی مفصل فک
3- شکستگی دندان ها
4- شکستگی دنده ها و آسیب به ریه (پنوموتوراکس)
5- خون ریزی داخلی در اثر آسیب به ارگان های داخلی
6- پارگی دیافراگم
7- پارگی مثانه
8- آسیب به نخاع و سیستم عصبی
9- آسیب به جمجمه
شرایطی که ممکن است یک گربه خانگی از ارتفاع سقوط کند:
1- دوره تولید مثلی:
گربه های خانگی در طی دوره تولید مثلی در صورتی که عقیم نشده باشند ممکن است در جست و جوی جفت و در اثر شنیدن صدا یا دریافت فرومونهای پخش شده توسط جنس مخالف تصمیم به پریدن از پنجره یا تراس کنند.
2- دنبال کردن پرنده یا حشرات:
گربه ها به دنبال کردن حشرات و پرندگان و هر شئ متحرک دیگر علاقمند هستند و ممکن است بدون در نظر گرفتن ارتفاع در پی بازی از پنجره یا بالکن سقوط کنند
3- ترسیدن:
در گربه های ترسو در صورت وحشت و فرار ممکن است ارتفاع در نظر گرفته نشود و به سادگی سقوط کنند.

ارتفاع بی خطر سقوط :
اینکه بتوانیم ارتفاع به خصوصی را به عنوان نهایت ارتفاع امن برای سقوط گربه در نظر بگیریم قطعا امکان پذیر نمی باشد و به عوامل و شرایط مختلفی بستگی دارد. یکی از این شرایط، سلامت جسمانی و استحکام استخوان بندی گربه ای که سقوط می کند می باشد.
ممکن است یک گربه از ارتفاع بسیار کم یک متری سقوط کند و دچار شکستگی استخوانی شود و گربه دیگر از طبقه ای از ساختمان سقوط کند و کمترین آسیبی به او وارد نشود؛ بنابراین نمی توان یک ارتفاع به خصوص را به عنوان حد بی خطر سقوط مشخص کرد.

در صورت سقوط گربه از ارتفاع چه کنیم؟
1- در صورتی که گربه شما از ارتفاع سقوط کرده است لازم است حتی اگر سالم به نظر میرسد به فوریت به مراکز درمانی که دارای تجهیزات تصویربرداری اشعه X می باشند مراجعه نمایید و علاوه براینکه یک متخصص داخلی علائم و شرایط او را بررسی می کند به لحاظ شکستگی ها و آسیب های داخلی نیز مورد بررسی قرار گیرد.

2- حمل گربه تا مراکز درمانی باید با دقت انجام گیرد تا کمترین آسیب به ستون مهره و نخاع وارد شود.
3- از خوراندن آب و غذا به او خودداری کنید
دکتر بهاره آقابیگی-دامپزشک