آیا هویج غذای مناسبی برای خرگوش است؟!

شاید به عنوان سرپرست یک خرگوش این موضوع که هویج غذای مناسبی برای او نیست عجیب باشد!

متهم اصلی ایجاد این تصور غلط در ذهن ما خرگوش معروف کارتونی “باگز بانی” است که مدوام هویج می خورد و از کودکی در ذهن ما این تصور را القا کرد که خرگوش ها باید فقط هویج بخورند!

این در حالی است که غذای اصلی خرگوش ها یونجه است و هویج و سایر سبزیجات می بایست در کنار غذای اصلی که یونجه است در اختیار خرگوش ها قرار گیرد.

حال چرا هویج غذای مناسب خرگوش نیست؟

دندان جوندگان در تمام طول عمرشان به طور مداوم رشد می کند و در طبیعت خرگوش ها با جویدن گیاهان خشن یا به اصطلاح خشبی سعی می کنند دندانشان را اصلاح کنند تا بیش از اندازه بلند نشوند. اما این رشد دندان ها فقط رو به پایین نیست بلکه از طرف ریشه نیز به داخل جمجمه می تواند رشد کند و بنابراین شرایط بسیار خطرناکی را در صورت تغذیه نادرست با غذاهای نرم برای خرگوش ها ایجاد کند. به این شرایط Root elongation می گویند که دارای درجه بندی های متفاوتی می باشد و در صورتی که درجه وخامت بالا باشد حتی ممکن است با رشد بیش از حد دندان ها ، ریشه دندان ها به محوطه orbital یا همان حدقه چشم وارد شود و پیامد ناگوار آن در خرگوش، کوری باشد.


دو تصویر سمت چپ (A) دندان های با ظاهر غیر طبیعی هستند که نشان دهنده رشد بیش از حد و عدم سایش درست دندان ها می باشد. دو عکس سمت راست (B) دندان ها پس از اصلاح توسط دامپزشک می باشد

در صورتی که دندان های خرگوش شما رشد کرده و ظاهر طبیعی خود را از دست داده است می توانید با مراجعه به مراکز درمانی مجهز به دستگاه رادیولوژی از یک متخصص رادیولوژیست دامپزشکی برای تشخیص اینکه وضعیت ریشه دندان ها در چه مرحله ای از رشد است کمک بگیرید.


عکس رادیوگرافی که از جمجمه خرگوش ها جهت بررسی رشد دندان ها گرفته می شود

بهتر است پیش از به سرپرستی گرفتن یک خرگوش در خصوص نحوه تغذیه مناسب او تحقیق کنید و بدانید چه مواد غذایی برای خرگوش مناسب و کدام ها مضر یا خطرناک هستند و برای جلوگیری از رشد بیش از حد دندان ها می بایست چه اقداماتی انجام شود.

در صورتی که پیش از به سرپرستی گرفتن خرگوش نیاز به مشاوره درخصوص نحوه نگهداری و تغذیه او داشتید می توانید از دامپزشک مجموعه مامشاوره آنلاین تغذیه دریافت کنید.
دکتر بهاره آقابیگی-دامپزشک