عرق کردن در سگ ها

آیا حیوانات خانگی غدد ترشح کننده عرق دارند؟

image

سگها و گربه ها به منظور کاهش دمای بدن همانند ما انسان ها عرق نمی کنند و غدد ترشح کننده عرق در آنها محدود به ناحیه بسیار کوچکی در پد کف دست ها می باشد که کمکی به خنک کردن بدن نمی کنند و بیش از آنکه خنک کننده بدن باشند به علامت گذاری قلمرو کمک می کنند.

اما وقتی سگ ها و گربه ها دچار افزایش دما می شوند چگونه دمای بدن خود را تعدیل می کنند؟!

له له زدن یا Panting کاریست که در پاسخ به شوک گرمایی و حتی تب در سگ ها و گربه ها انجام می شود. البته لازم به ذکر است که له له زدن در گربه ها نشانه خوبی نیست وباید علت آن مشخص شود. گربه ها در شرایط استرس زا در صورتی که ترس زیادی داشته باشند ممکن است له له بزنند و یا در صورتی که درد بسیاری را تحمل کنند نیز ممکن است چنین کاری کنند. اما در سگ ها له له زدن به صورت روتین انجام می گیرد و سگ ها از این طریق دمای بدن خود را تعدیل می کنند.

این نکته بسیار حائز اهمیت است که بدانیم حیوانات خانگی نمی توانند در صورت افزایش دمای بدن خود با عرق کردن خود را خنک کنند پس در فصول گرم سال نیاز است بدنشان را خنک نگاه داریم تا دچار گرمازدگی نشوند.

همچنین دقت کنید در صورتی که از کیسه آب گرم، پتوی برقی و یا هیت پد ها برای گرم کردن بدن حیوان بیمار خود استفاده می کنید یا به شما توصیه شده است بعد از جراحی حیوان خود را گرم نگاه دارید می بایست از قرار دادن او در معرض آفتاب و یا در نواحی بسیار گرم مانند مجاورت بخاری یا شوفاژ خودداری کنید و در فاصله مناسبی از وسایل گرمایشی او را قرار داده و از پتو برای گرم نگاه داشتن او استفاده کنید.

در صورتی که لازم است از کیسه آب گرم برای بچه گربه های تازه متولد شده، بیماران و … استفاده نمایید لازم است روی کیسه آب گرم را با دو لایه حوله ضخیم بپوشانید تا در تماس مستقیم با بدن آنها قرار نگیرد و پوست بدنشان دچار سوختگی در اثر حرارت بالا نشود.

توجه داشته باشید در صورتی که بدن حیوان خانگی در تماس مستقیم با وسایل گرمایشی باشد می تواند منجر به سوختگی و وارد آمدن آسیب جبران ناپذیر، کم آبی بدن و حتی مرگ حیوانات خانگی شود.
دکتر بهاره آقابیگی-دامپزشک