علت تیره شدن اطراف چشم در برخی گربه ها چیست؟

به نام خدا
علت تیره شدن گوشه چشم در برخی گربه ها چیست؟

احتمالا اگر سرپرست گربه یا سگ خانگی باشید که پوشش بدنشان سفید یا روشن باشد متوجه شده اید که گاهی گوشه های چشم آنها به رنگ قهوه ای تا قرمز تغییر رنگ می دهد که شاید علت آن را ندانید و یا در مورد درمان و جلوگیری از بروز آن اطلاعات کافی نداشته باشید.


تفاوت طول بینی در نژادهای معمولی و پوزه کوتاه

لازم است بدانید که این رخداد در سگ ها و گربه های پوزه کوتاه بیشتر رخ می دهد.
در گربه ها و سگ های پوزه کوتاه یا در اصطلاح Brachycephalus مجاری اشکی که از چشم به بینی تخلیه می شوند بسیار کوتاه هستند و برعکس سایر گربه ها و سگ ها که به طور روتین و به سرعت ترشحات اشکی چشم به بینی تخلیه می شود، ترشحات اشکی این نژادها به خوبی تخلیه نمی گردد و بنابراین اشک ریزی بیشتر از سایر نژادها است.
پورفیرین موجود در اشک چشم حیوانات خانگی در مقابل اکسیژن هوا اکسیده می شود و از رنگ شفاف به قهوه ای تا قرمز تغییر رنگ پیدا می کند بنابراین تصور اینکه از چشم آنها ترشحات خونی خارج می شود اشتباه است.
این ترشحات در حیواناتی که پوشش بدنشان سفید یا روشن است بیشتر دیده می شوند و ممکن است به راحتی نیز تمیز نشوند.
در صورتی که گربه شما دارای صورت فلت یا سوپر فلت است و یا سگ شما از نژاد های پوزه کوتاهی همچون بولداگ یا پاگ است لازم است به طور روزانه نسبت به تمیز کردن گوشه های چشم آنها اقدام کنید وگرنه ممکن است باقی ماندن اشک سبب آسیب پوستی و دراصطلاح درماتیت شود. همچنین در سگ های پوزه کوتاهی که چین های پوستی دارند، وضعیت ممکن است بدتر شود و نفوذ اشک سرازیر شده به میان چین ها سبب بروز التهاب و سوختگی پوست در این ناحیه شود و محیط مرطوبی را برای رشد قارچ ها و باکتری ها فراهم آورد.

مراقبتهای لازم جهت کنترل و درمان لکه های اشکی:
1- اطراف چشم ها می بایست روزانه متناسب با میزان ترشح اشک پاکیزه گردد. (حداقل دو بار در روز نسبت به تمیز کردن گوشه چشم ها اقدام نمایید و باید بدانید در صورت ریزش بیش از حد اشک علاوه بر اینکه باید دلیل بروز آن را از دامپزشک سوال کنید، حتما به دفعات شست و شو را انجام دهید)
2- موهای اطراف مجاری اشکی خصوصا در سگهای موبلند لازم است کوتاه شود
3- برای تمیز کردن اطراف چشم ها از مقداری پنبه آغشته شده به سرم شست و شوی نمکی استفاده نمایید

باید ها و نبایدها:

 • پیش از هر چیز باید بدانید که این میزان از ریزش اشک در گربه/سگ شما طبیعی است یا غیرطبیعی و در صورتی که معاینه توسط دکتر دامپزشک این اطمینان خاطر را به شما بدهد که ریزش اشک تنها به علت کوتاهی مجاری اشکی است و نه بیماری؛ تنها می بایست به طور روزانه ترشحات چشم ها پاک شود.
 • بسیاری از قطره های تمیز کننده چشم در میان محصولات فروشگاه های ملزومات حیوانات خانگی وجود دارند که برخی از آنها حاوی مواد شیمیایی رنگ بر هستند (ترکیباتی مشابه اکسیدان ها) که بهتر است پیش از مصرف مشخصات درج شده بر روی محصول را به طور دقیق مطالعه نمایید و یا از دامپزشک کمک بگیرید و از محلول های دارای خاصیت رنگ بری به هیچ عنوان استفاده نکنید.
 • استفاده خودسرانه ازقطره های چشمی آنتی بیوتیکی و ضد التهابی به هیچ عنوان توصیه نمی شود و می بایست در صورتی که به نظر می رسد این ترشحات حالت عفونی دارند و یا چشم ملتهب است به دامپزشک مراجعه کنید.
 • نکته بسیار مهم این است که برخی داروهای آنتی بیوتیکی خوراکی جلوی اکسید شدن اشک باقی مانده بر روی صورت را می گیرند اما به هیچ عنوان توصیه نمی شود صرفا به منظور جلوگیری از رنگی شدن محل اشک ریزی از آنتی بیوتیک ها استفاده شود.
 • در صورتی که از غذاهای با کیفیت پایین استفاده کنید احتمال بروز آلرژی و افزایش اشک ریزی بیشتر است بنابراین تا حد امکان از تهیه غذاهایی که ممکن است ایجاد آلرژی نمایند خودداری کنید
 • استفاده از آب تصفیه شده یا جوشیده شده سرد می تواند برای شست و شوی روزانه اطراف چشم ها توصیه شود.
 • استفاده از چای سرد برای شست و شو توصیه نمی شود و به جای آن بهتر است از سرم شست و شوی نمکی استفاده نمایید
  ** سرم شست و شوی نمکی (نرمال سالین) که از طریق داروخانه های انسانی قابل تهیه هستند برای پاکیزه کردن اطراف چشم مناسب است اما باید تاکید کنیم که از تهیه محلول های مخصوص شست وشوی چشم دیگر که برای استفاده از لنز و… توسط متصدی داروخانه توصیه می شود استفاده نکنید.
  *** محلول های مخصوص تمیز کردن اطراف چشم حیوانات خانگی پوزه کوتاه بهترین انتخاب برای حیوان خانگی شماست
  دکتر بهاره آقابیگی-دامپزشک