همه چیز درباره نژاد اسکاتیش فولد

به نام خدا

susie-1
susie جد بزرگوار گربه های اسکاتیش امروزی

تاریخچه:

گربه های اسکاتیش حاصل نژادگیری از گربه ای به نام Susie می باشد که یک گربه مزرعه بوده است. اولین بار این نژاد گیری در سال 1961 در اسکاتلند انجام گرفت. Susie نوعی خم شدگی در بخش میانی گوش داشته است که بعد از زادگیری دو عدد از بچه گربه ها توانستند این ویژگی ژنتیکی را به ارث ببرند. William ross کسی بود که برای اولین بار این نژاد را در شورای ثبت نژاد GCCF، در انگلستان ثبت کرده است. وی از آن پس تحت نظارت یک متخصص ژنتیک، شروع به زادگیری از این گربه ها کرد و نسل امروزی گربه های اسکاتیش فولد رفته رفته حاصل شدند.

شاید برای شما جالب باشد بدانید اولین فرزند Susie که مادربزرگ نسل گربه های اسکاتیش امروزی محسوب میشود، snook نام داشته و متاسفانه Susie پیش از آنکه بتواند نسل بیشتری از خود برجای بگذارد در یک تصادف کشته می شود و مسئولیت امتداد نسل بر دوش Snook قرار می گیرد.

علت خمیده بودن گوش ها چیست؟

تمامی گربه های اسکاتیش با گوش های کاملا ایستاده و معمولی به دنیا می آیند اما آنچه باعث می شود گوش ها تا 21 روزگی خمیده شوند، نوعی جهش ژنتیکی متاثر کننده غضروف گوش است که باعث می شود گوش ها به طرف پایین خمیده شوند.

البته لازم به ذکر است که این ضعف غضروفی تنها در ناحیه غضروف گوش نیست و می تواند در سایر نواحی سبب Osteaochondrodysplasia شود و در محل دیسک های بین مهره ای نیز عوارضی چون Spondylosis ایجاد نماید.
توجه داشته باشید که در گربه های اسکاتیش مشکلات غضروفی در ابتدا به صورت درد و ناراحتی در ناحیه دُم آغاز می شود بنابراین در صورتی که حین لمس ابراز ناراحتی نشان داد بلافاصله جهت انجام چکاپ سلامت استخوان ها و غضروف ها به دامپزشک رادیولوژیست مراجعه نمایید.

آیا این شایعه که بچه گربه های حاصل از جفت گیری والدین با گوش های خمیده دچار مشکل ژنتیکی می شوند حقیقت دارد؟

باید گفت این یک شایعه نیست و حقیقتی است که ریشه علمی دارد.

جهش ژنتیکی باعث تغییر در ذخیره ژنی گربه های اسکاتیش با گوش های خمیده می شود از آنجایی که این ژن دارای اثرات غالب است؛ در صورتی که دو گربه با ذخیره ژنی یکسان فرزند آوری داشته باشند، ضعف غضروفی طی انتقال ژن به فرزندان تقویت می گردد و عوارض استخوانی- غضروفی شدید در آنها بروز پیدا می کند. بنابراین در صورتی که می خواهید گربه شما صاحب فرزند شود لازم است یکی از والدین دارای گوش های ایستاده و بدون خمیدگی باشد تا تعدادی فرزند با گوش خمیده در میان زاده ها ایجاد شوند.

خصوصیات اخلاقی:

گربه های نژاد اسکاتیش چه دارای گوش های خمیده باشند و چه ایستاده، گربه هایی مهربان و فعال هستند که بیش از آنکه در آغوش گرفته شدن را دوست داشته باشند ترجیح می دهند اوقاتی از روز را روی پا بنشینند و یا در کنار سرپرست خود از هم نشینی با او لذت ببرند.

بازی کردن و فعالیت در روز را دوست دارند و از این نظر نسبت به گربه های پرشین که بیشتر روز را به استراحت می پردازند فعال تر هستند.

اسکاتیش ها نسبت به سایر نژادهای گربه عادت پذیری بالاتری به سایر حیوانات خانگی که با آنها در یک خانه زندگی می کنند دارند.

اسکاتیش ها علاقه ای به تنها ماندن در منزل ندارند بنابراین در صورتی که می خواهید او را به سرپرستی بگیرید باید مطمئن شوید قادر هستید زمان طولانی را در کنار او سپری کنید. لازم به ذکر است که اسکاتیش ها گربه هایی تک-سرپرست هستند به این معنا که مایلند یک نفر را به عنوان سرپرست خود بشناسند و بنابراین روی دوری از او و ارتباطات عاطفی سرپرست با دیگران یا با سایر حیوانات حساس خواهند بود.

اگرچه این موارد خصلت های بارز نژاد اسکاتیش در نظر گرفته می شوند اما ممکن است گربه اسکاتیش شما تمام این خصوصیات اخلاقی را نداشته باشند.
دکتر بهاره آقابیگی-دامپزشک