قلاده کتفی یا گردنی، کدام برای مقید کردن سگ ها مناسبتر است؟

image

در حال حاضر دو نوع قلاده برای سگها در بازار موجود می باشد. قلاده گردنی و قلاده هیکلی یا همان کتفی.
اینکه از کدام قلاده برای مقید کردن سگها می توان استفاده کرد نکته بسیار مهمی است.

قلاده های گردنی

این قلاده ها بیشتر به منظور یک نشانه برای اینکه دیگران بدانند این سگ تحت سرپرستی یک خانواده است می باشند. معمولا دارای یک پلاک آویز می باشند که قابلیت درج اسم و مشخصاتی همچون آدرس یا شماره تماس خانواده آن سگ را دارد.

نکته بسیار حائز اهمیت این است که این نوع قلاده برای مقید کردن سگها کاربردی ندارد و نباید به اشتباه به آن بند قلاده(Leash) وصل کرد.

زمانی که سگ خود را برای تفریح و قدم زدن به پارک یا خارج از خانه می برید و لازم است دامنه حرکتی او را با قلاده محدود کنید یا در نقطه ای به طور موقت او را ببندید تا در جای خود باقی بماند، در صورتی که از قلاده گردنی استفاده شود می تواند در اثر تقلا و تلاش سگ برای جابه جایی آسیب هایی جبران ناپذیری به او وارد نماید که به شرح زیر می باشند:

  • احتمال وارد آمدن آسیب جبران ناپذیر به مهره ها و دیسک بین مهره ای ناحیه گردن
  • آسیب به نای و مجاری تنفسی ناحیه گردنی
  • آسیب به ارگانهایی که در ناحیه گردن قرار دارند مثل غده تیروئید
  • القای مشکلات تنفسی
  • ایجاد تغییر در فشار چشم

collar-eye-pressure-copy

این نکته را در نظر داشته باشید که می بایست فضای مناسبی میان قلاده گردنی و گردن سگ وجود داشته باشد. این فاصله می تواند به اندازه دو بند انگشت باشد.

images

قلاده کتفی یا هیکلی

dog-body-harness-500x500

این قلاده در اصل همان قلاده ای است که شما برای مقید سازی سگ خود به آن نیاز دارید و لازم است در هر گردش و تفریحی آن را برای سگ خود ببندید و بند قلاده را به آن وصل کنید تا بتوانید دامنه حرکتی سگ خود را در محیط خارج از خانه تحت کنترل داشته باشید.

این قلاده در صورتی که به لحاظ سایز و جنس به درستی انتخاب شده باشد حتی برای مقیدسازی سگ های نگهبان نیز کاربرد دارد و می تواند به جای قلاده گردنی برای سگ های نژاد بزرگ نیز استفاده شود.
دکتر بهاره آقابیگی-دامپزشک