گزش سگ توسط یک سگ دیگر

حیوانات می توانند موجوداتی غیرقابل پیش بینی باشند حتی با دقت ترین صاحبان سگ ممکن است در وضعیت گاز گرفته شدن سگ خود توسط سگ دیگری قرار بگیرند.

هنگامی که سگ شما دچار گازگرفتگی می شود ، هیچ راه حلی عمومی وجود ندارد. با این حال ، خونسردی و دانستن اینکه در هنگام ارزیابی آسیب به دنبال چه هستید و داشتن ایده ای برای انجام اقدامات بعدی می تواند به شما کمک کند تا بتوانید از سگ زخمی خود مراقبت های بهتری به عمل بیاورید و سریع تر و درست تر عمل کنید.

اولین قدم

اولین کاری که باید انجام دهید این است سگ خود را از محیط حادثه دور کنید.

اگر سگ قادر به راه رفتن است ، به او اجازه دهید این کار را انجام دهد. این شرایط به سگ امکان می دهد تا کمی آرام شود و به شما فرصتی برای مشاهده راه رفتن سگ و بررسی هرگونه خونریزی یا آسیب می دهد.

اگر سگ شما قادر به راه رفتن نیست ، باید او را حمل کنید ، اما حتی ملایم ترین سگ ممکن است در صورت آسیب دیدگی یا ترس ، شما را گاز بگیرد ، بنابراین باید محتاط باشید.

همچنین جمع آوری هرچه بیشتر اطلاعات مهم است. اگر صاحب سگ حمله کننده حضور داشته باشد ، سوال کنید که آیا سگ واکسن هاری زده است ؟ و آیا یادآور ها به موقع زده شده اند؟ و اطلاعات تماس را از مالک حیوان خانگی برای پیگیری های بعدی بپرسید.

ارزیابی محل گزش

شدت گزش سگ به عوامل مختلفی بستگی دارد. گزش ممکن است شامل مواردی از یک بریدگی کوچک تا یک سری زخم باشد که نیاز به توجه دامپزشکی دارد. بهتر است احتیاط کنید، به طور کلی حتی زخم های کوچک ناشی از گزش در معرض بالای عفونت قرار دارند و باید در اسرع وقت تمیز و پانسمان شوند.

بافت زیر زخم ممکن است آسیب دیده باشد و یا زیر پوست خونریزی یا آسیب عصبی وجود داشته باشد که از طریق قسمت باز ضخم دیده نشود. دندان باکتری را با خود به درون زخم می برد و محیط را برای تشکیل آبسه مستعد می کند.

مناطق خاصی از بدن سگ بیش از سایر مناطق مستعد عوارض است و محل گزش می تواند عاملی در ضرورت یا عدم نیاز به درمان پزشکی باشد. دهان و بینی خیلی زود بهبود می یابند. اگر سگی در این نواحی زخمی شود زیاد جای نگرانی نیست با این حال ، اگر سگ در محل پاها ، تنه ، یا گردن یا اطراف مفاصل آسیب ببیند، آن وقت است که توصیه می شود به دامپزشک مراجعه کنید.

اگر سگ شما استفراغ می کند ، بی حال است یا در تنفس مشکل دارد ، این یک وضعیت اضطراری است و “باید فوراً توسط دامپزشک معاینه و درمان شود.”

درمان گزش سگ

اگر سگ خود را پس از گاز گرفته شدن به دامپزشک می برید ، آنچه انتظار دارید یکی از موارد زیر است:

  • برای گزش های کوچکتر که نیازی به مداخله جراحی ندارند ،به طور معمول ارزیابی دقیق زخم انجام می شود ، موهای اطراف محل زخم را کوتاه می کنند، منطقه را با یک محلول ضد باکتری ضد عفونی کرده ، زخم را با سرم شتشو داده و آنتی بیوتیک تجویز می شود. گاهی برای اینکه سگ احساس راحتی بیشتری کند داروهای ضد درد تجویز می شود.
  • در موارد جدی تر ، مانند گزش سگ آلوده به هاری یا سگ وحشی، برای درمان ممکن است نیاز به بیهوشی سگ شما باشد.
  • اگر یک زخم یا سوراخ بزرگی پیدا شود ، دامپزشک به شما پیشنهاد می دهد که سگ را بیهوش کنید تا بافت های آسیب دیده را بررسی و در صورت نیاز از بین ببرد ، و یک شانت ( مجرا ) برای خروج ترشحات باقی بگذارد ، تخلیه معمولاً در سه تا پنج روز انجام می شود. باقیمانده بخیه ها 10-14 روز بعد برداشته می شود. حتی با جراحی ، سگها اغلب همان روز با آنتی بیوتیک خوراکی و داروهای مسکن به خانه می روند.

image

در موارد جدی تر ممکن است برای بررسی شکستگی استخوان یا کوفتگی ،رادیوگرافی یا سونوگرافی پیشنهاد شود. دامپزشکان همچنین می توانند از این ابزارها برای دیدن اینکه آیا گزش حفره قفسه سینه یا حفره شکم را سوراخ کرده است ، استفاده کنند ، که در موارد بسیار شدیدتر از یک زخم سطحی مورد نیاز است.

دامپزشک همچنین وضعیت را ارزیابی کرده و تصمیم می گیرد که آیا به مدت 10 روز قرنطینه و یا یادآور واکسن هاری لازم است. این مورد معمولاً به وضعیت واکسن سگ متجاوز بستگی دارد.

جلوگیری ازعفونت

جلوگیری از عفونت پس از گاز گرفتن سگ کلیدی است. قبل از هر چیز ، اطمینان حاصل کنید که آنتی بیوتیک سگ را که دامپزشک تجویز کرده است ، به طور کامل و به موقع استفاده کنید.

بسیار مهم است که سگ خود را از لیسیدن یا خراشیدن زخم خود ممانعت کنید. فارغ از اینکه دامپزشک تشخیص بدهد زخم را پانسمان کند یا نه ، بهتر است برای ایمنی بیشتراز گردنبند الیزابت برای جلوگیری از رسیدن سگ به محل زخم استفاده کنید. این کار می تواند از لیسیدن و عفونت مجدد زخم توسط سگ جلوگیری کند.

image

برای صاحبان حیوان خانگی که هنگام استفاده از این مخروط ها نگران راحتی سگ خود هستند ، گزینه های مختلفی وجود دارد. نسخه های دیگری مانند یقه گرد Comfy Cone وجود دارد که سگ شما را از رسیدن به زخم باز می دارد اما به او اجازه می دهد تا با خیال راحت مانور دهد.

بازگشت به حالت عادی

پس از حمله سگ که منجر به گازگرفتن شود ، بازگشت سگ به حالت روحی عادی و خوشی و راحتی که قبلا داشته ممکن است مدتی طول بکشد. اولین قدم شناسایی وضعیتی است که منجر به گزش شده است.

اگر حادثه بین دو سگ که در یک خانه زندگی می کنند رخ داده، باید بفهمید که چه چیزی باعث این واقعه شده است. این می تواند در مورد یک اسباب بازی مورد یا تنشی عصبی کننده در محیط سگ باشد. هر دو این شرایط می تواند منجر به پرخاشگری شود.

اگر اینگونه باشد ، صاحبان نباید سگی را که عمل کرده مجازات کنند ، زیرا این امر می تواند او را بیشتر مضطرب کرده و احتمال گاز گرفتن را بیشتر کند.

همچنین صاحبان باید مطمئن باشند که سگ خود را می شناسند و درک می کنند. اگر او در هنگام ملاقات با سگهای دیگر خوشحال و آرام نیست ، نباید او را در چنین شرایطی قرار دهید.

سگهایی که دچار گزش می شوند اغلب دچار اضطراب پس از حادثه می شوند و ممکن است دچار مشکلات روحی و یا حتی رفتاری شوند. به یاد داشته باشید این فقط یک مراقبت جسمی نیست که با غذا یا دارو جلو بروید ، بلکه مراقبت و مدیریت رفتاری نیز مهم است. به احتمال زیاد یک سگ از هر آنچه باعث گزش آن شده ترس داشته باشد ، بنابراین ممکن است در تعامل با سگهای دیگر پس از حمله سگ مردد باشد. او همچنین ممکن است نسبت به سگهای دیگر واکنش تهاجمی نشان دهد و منظور همه سگهای دیگر است ، نه فقط سگی که او را گاز گرفته. در این صورت ، ضروری است که از متخصص کمک بگیرید. سگ را مجبور به تعامل نکنید ، زیرا اگر بازگشت به شرایط عادی به درستی انجام نشود ، می تواند موضوع را بدتر کند.