غذای مناسب برای گربه های حمایتی کدام است؟!

چنانچه قصد دارید برای گربه های پارک یا خیابان محله خود غذای خشک مناسب تهیه کنید لازم است بدانید که گربه های خانگی از حمایت مداوم شما برخوردارند اما گربه های خیابان یا پارک همواره تحت نظر شما نیستند و لازم است از غذایی که در اختیارشان قرار می دهید مطمئن باشید تا دچار مشکلات گوارشی نگردند. مشکلات گوارشی، دهان و دندان و مشکلات کلیوی و آلرژی های غذایی در گربه های خانگی به علت مشاهده وضعیت دفع یا میزان آبی که نوشیده می شود و … قابل کنترل است اما شما قطعا نمیتوانید چنین مواردی را برای گربه های آزاد زی محله مورد بررسی قرار دهید و بنابراین در صورتی که به بیماری در پی مصرف غذا دچار شوند حمایتی ندارند. پس بهتر است علاوه بر در نظر گرفتن هزینه غذایی که تهیه می کنید، کیفیت آن را نیز در نظر بگیرید و از غذاهای کم کیفیت استفاده نکنید.
در ضمن لازم است بدانید که جگر مرغ به هیچ عنوان غذای مناسبی برای حیوانات خانگی نیست؛ اگرچه غذای بسیار در دسترسی است و نسبت به سایر محصولات جانبی مرغ ارزان تر است می تواند عوارض و بیماری های زیادی همچون پوکی استخوان ثانویه تغذیه ای، هایپرویتامینوز A و … ایجاد نماید. جایگزین بهتر می تواند سنگدان پخته باشد.
چنانچه می خواهید برای گربه های محله خود غذای مناسب تهیه کنید غذاهای خشک با کیفیت، غذاهای تر تجاری همچون کنسروها و یا غذاهای خانگی همچون مرغ پخته به همراه سبزیجات و… می توانند انتخاب های خوبی باشند.
سعی کنید علاوه بر غذا، یک ظرف آب نیز برای آنها بگذارید. خصوصا اگر غذای خشک مصرف می کنند لازم است حتما آب کافی در اختیارشان قرار گیرد.
اگرچه گربه های آزاد زی ممکن است به راحتی آب خوردن پیدا کنند اما این کار در تابستان و گرمای هوا سخت تر است و می توانید آنها را به جرعه ای آب خنک نیز دعوت کنید.
دکتر بهاره آقابیگی-دامپزشک