عارضه چشم گیلاسی در سگ ها چیست؟!

به نام خدا

عارضه چشم گیلاسی چیست؟

image

این عارضه اگرچه اسم خوشمزه ای دارد اما می تواند حیوان شما را راهی اتاق جراحی نماید.

سگها حیواناتی هستند که مستعد ابتلا به این عارضه می باشند اما باید بدانید که این یک بیماری ارثی است و از پدر و مادرهایی که در سابقه سلامتی خود بروز چشم گیلاسی را دارند احتمال به دنیا آمدن فرزندانی که به این بیماری مبتلا شوند بیشتر است.

معمولا سگ ها در سنین زیر 2 سال این عارضه را نشان خواهند داد و به صلاحدید دکتر جراح در خصوص آن تصمیم گیری خواهد شد.

اما چشم گیلاسی چیست؟!

حیوانات در گوشه داخلی چشم خود غدد اشکی مرتبط با پلک سوم دارند که این غدد ترشحات خود را به چشم و بینی تخلیه می کنند. زمانی که این غدد دچار التهاب شوند و به صورت یک ضایعه برجسته صورتی رنگ از گوشه داخلی چشم به بیرون متورم شود (به اصطلاح دچار پرولاپس شود) که به گیلاس تشبیه شده است.

معمولا با پرولاپس این غده در یک چشم، همین اتفاق در چشم مقابل نیز رخ خواهد داد اما ممکن است چشم گیلاسی شدن چشم دوم کمی با تاخیر نسبت به چشم اول بروز کند. بنابراین در صورت صلاحدید دامپزشک جراح لازم باشد تا بروز عارضه در هر دو چشم صبر کنید و به یکباره هر دو چشم مورد جراحی قرار گیرند.

این عارضه می تواند علاوه بر ظاهر بالینی که شما می بینید علائم و عوارض دیگری را نیز در پی داشته باشد که عبارتند از:

  • اشک ریزی بیش از حد چشم
  • خشکی سطح خود چشم
  • التهاب و قرمزی ملتحمه (بافتهای اطراف کره چشم و سطوح داخلی پلک)
  • احساس ناراحتی حیوان در ناحیه چشم مبتلا که باعث اسپاسم پلک می شود
  • خارش به ندرت

در صورت مشاهده چنین عارضه ای می بایست موضوع را با دامپزشک معالج سگ خود در میان بگذارید و در صورت نیاز از داروهایی برای تحت کنترل گرفتن اوضاع تا انجام جراحی استفاده کنید. اما لازم است بدانید که تنها درمان قطعی این عارضه جراحی می باشد و مصرف داروها تنها به کنترل وضعیت چشم کمک خواهد کرد.
دکتر بهاره آقابیگی- دامپزشک