نکات دارو خوراندن به سگ ها!

به نام خدا

نحوه خوراندن دارو به حیوانات خانگی

قسمت اول: شربت ها و داروهای مایع

image

در صورتی که دامپزشک معالج حیوان خانگی شما برای او دارویی را به شکل شربت خوراکی تجویز کرده است باید بدانید که روش خوراندن دارو به حیوانات خانگی بسیار حائز اهمیت می باشد و در صورتی که این کار به درستی انجام نشود ممکن است سلامت حیوان خانگی شما را به خطر بیاندازد.

شربت های دارویی بسته به اینکه طعم دهنده به آنها افزوده شده باشد یا خیر ممکن است طعم مطلوب یا نامطلوبی داشته باشند، بنابراین خوراندن داروهایی که طعم خوشایندی ندارند مطمئناً سخت تر خواهد بود.

برای خوراندن داروهای مایع شما به یک شربت خوران و یا یک سرنگ نیاز خواهید داشت.

توصیه می شود یک تشویقی خوشمزه نیز داشته باشید تا در صورت دریافت همکاری مناسب از سوی حیوان خانگیتان او را برای همکاری های آتی تشویق نمایید.

شما می بایست میزان مناسب از داروی تجویز شده (که میزان مصرف آن به سی سی در نسخه دامپزشک نوشته شده است) را در داخل سرنگ یا شربت خوران بکشید. در صورتی که از سرنگ استفاده می کنید می بایست سوزن آن را جدا نمایید و از گوشه دهان سر سرنگ را وارد کنید و به صورت قطره قطره از دارو روی زبان حیوان بریزید. نکته مهم در این مرحله این است که با خوراندن داروهای بدمزه ممکن است دهان حیوان شما بعد از مصرف دارو کف کند (این موضوع خصوصا در گربه ها که بسیار نسبت به داروی بد طعم واکنش نشان می دهند بیشتر دیده میشود) نگران نباشید و برای بهبود این وضعیت تلاشی نکنید چراکه به هر حال مدت زمانی برای رقیق شدن دارو در محوطه دهانی با بزاق نیاز است تا علائم برطرف گردد.

نکته بسیار مهم این است که به هیچ عنوان دارو را به یک باره در داخل دهان تخلیه نکنید چراکه با این کار ممکن است دارو به داخل ریه تخلیه شود و با ورود مایعات به فضای تنفسی بیماری ها و عفونت های دستگاه تنفسی حادث شود و یا حتی حیوان شما دچار خفگی شود.
دکتر بهاره آقابیگی-دامپزشک