علف گربه چیست و چه تاثیری بر گربه دارد؟!

به نام خدا

علف گربه چیست و کاربرد آن چیست؟!

آنچه تحت عنوان cat nip در فروشگاه های لوازم حیوانات خانگی موجود است در واقع گیاهی از خانواده نعناعیان به نام Nepeta cataria است که می تواند اثرات آرامبخشی و رام پذیری در گربه سانان ایجاد کند.

شاید برایتان جالب باشد که این گیاه حتی می تواند بر گربه سانان بزرگتر همچون ببر و شیر نیز اثر داشته باشد.

گربه ها در مواجهه با این گیاه مجموعه ای از رفتارها را نشان می دهند که می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • لیسیسدن کت نیپ و یا محلی که کت نیپ بر روی آن قرار دارد
  • مالیدن سر، صورت یا بدن به آن
  • خرخر کردن

لازم به ذکر است برخی گربه ها هیچ واکنشی نسبت به کت نیپ از خود نشان نمی دهند بنابراین اگر گربه شما علاقه ای به کت نیپ نشان نمی دهد می تواند طبیعی باشد.

با توجه به اثرات آرام کننده ای که این گیاه بر گربه ها دارد به طور معمول در دل برخی اسباب بازی ها و لوازم بازی مقادیری از آن را قرار می دهند تا گربه شما راحت تر اسباب بازی را بپذیرد، نظرش به آن جلب شود و زمانی را مشغول بازی با آن شود.

همچنین برای گربه هایی که پرخاش گر، افسرده یا در تنش هستند این گیاه می تواند سبب آرام و بهتر شدن روحیه آنها شود بنابراین می تواند حکم یک دارو را داشته باشد که در صورت توصیه دامپزشک قابل استفاده برای گربه شما می باشد.

image

بر روی برچسب مشخصات اسباب بازی هایی که حاوی کت نیپ هستند به طور معمول با درج علامت ها و لوگوهای متنوع یا نوشته این موضوع را به اطلاع شما می رسانند.

کت نیپ همچنین به صورت قطره، گیاه خشک شده و اسپری نیز در پت شاپ ها موجود است و بسته به نیاز می توانید یکی از این انواع را انتخاب کنید.

اما سوال اینجاست، کدام فرآورده از این گیاه را در چه زمانی میتوانید برای گربه استفاده کنید؟!

قطره و اسپری

image

این فرآورده برای آشنا کردن گربه شما با وسایل جدید مثل تشکچه ای که به تازگی برای استراحت او تهیه کرده اید، لانه یا اسباب بازی هایی که نسبت به آنها تمایل کمتری نشان میدهد می باشد

گیاه خشک

این فرمت کت نیپ برای قرار دادن در دل عروسک ها بیشتر مناسب میباشد

گیاه تازه

شما می توانید با تهیه بذر گیاهانی که اثرات کت نیپ را دارند همیشه مقداری علف گربه طبیعی داشته باشید که خوردن آن برای گربه شما بلامانع است و اعتیادآور نیز نمیباشد

نکته:

ماده موثره ای که باعث می شود کت نیپ چنین اثراتی داشته باشد nepetalactone نام دارد که در مجاورت با هوا ممکن است اثرات خود را از دست بدهد بنابراین توصیه می شود ما بقی کت نیپ خریداری شده را در فریزر نگهداری نمایید تا اثر آن برای مدت طولانی تری باقی بماند.

یک کت نیپ در دسترس تر نسبت به علف گربه های موجود در پت شاپ ها، گیاه سنبلطیب است که در عطاری ها به سادگی قابل دسترس می باشد.


سنبلطیب

بسته به استفاده شما از آن می توانید سنبلطیب را به صورت پودر شده یا ریشه ای کامل خریداری کنید.

در صورتی که لازم است آن را به وسایل او اسپری کنید می توانید سنبلطیب آسیاب شده تهیه کنید و یا ریشه آن را بجوشانید و عصاره آن را به وسایل او اسپری کنید اما در صورتی که بخواهید از اثرات آرام بخشی سنبلطیب بهره ببرید بهتر است آن را به صورت ریشه کامل دریافت نمایید و در اختیار گربه تان قرار دهید تا با آن بازی کند و حتی مقادیری از آن را بخورد.

در صورتی که در مورد نحوه استفاده از کت نیپ یا سنبلطیب سوالی دارید می توانید با تهیه پکیج مشاوره رفتارشناسی با دامپزشک مجموعه پت آباد مشورت نمایید.
دکتر بهاره آقابیگی-دامپزشک