تفاوت غذاهای درمانی و پیشگیرانه کلیوی (Renal Vs Urinary care) در گربه ها چیست؟!

به نام خدا

تفاوت غذاهای درمانی و پیشگیرانه کلیوی (Renal Vs Urinary care) در چیست؟!

در حیوانات خانگی مبتلا به مشکلات ادراری لازم است حیوان شما رژیم غذایی به خصوصی را رعایت نماید و این بدان معناست که می بایست یا غذای خانگی با دستورالعمل خاص برای او تهیه شود و یا می بایست از غذاهای تجاری مخصوص این بیماران استفاده شود. اما از میان محصولات موجود در بازار کدام مناسب حیوان خانگی شماست؟ در پاسخ باید گفت پیش از هر چیز می بایست به دامپزشک مراجعه نمایید و آزمایشات تکمیلی به منظور بررسی دستگاه ادراری انجام گیرد تا در صورت وجود رسوبات و یا سنگ ها نوع آنها مشخص گردد تا درمان و پیشگیری لازم توسط دامپزشک به شما توصیه گردد.

این آزمایشات شامل آزمایش خون، ادرار و تهیه عکس رادیوگراف و انجام سونوگرافی می باشد که براساس وضعیت حیوان خانگی شما و به تشخیص دامپزشک توصیه خواهد شد.

به طور کلی محصولاتی که مشخصا نیاز به تجویز توسط دامپزشک را دارند و تنها بیمارانی که مشکل آنها شناسایی شده و تحت درمان هستند می بایست از آنها استفاده نمایند شامل محصولات Renal و Urinary S/O ( در خصوص بیماران مبتلا به سنگ ها مجاری ادراری استروویت و اگزالاته) می باشند که با علامت V به عنوان اختصاری از کلمه Veterinary یا دامپزشکی مشخص شده اند.

اما چنانچه حیوان خانگی شما در سابقه خود ظهور کریستال های ادراری و رسوبات را داشته باشد اما مشکل او تحت عنوان یک بیماری نیازمند درمان طبقه بندی نشود و دامپزشک او تشخیص دهد که لازم است جیره غذایی کنترل شده ای استفاده نماید که از بروز مجدد مشکل پیشگیری نماید لازم است سری غذاهای پیشگیرانه تحت عنوان Urinary care که از بروز مشکلات مجاری ادراری و سنگ ها جلوگیری می کنند استفاده نماید.

به عنوان یک توصیه کلی لازم است پیش از خرید غذاهای تخصصی با دامپزشک حیوان خانگی خود مشورت نمایید تا بهترین غذا که تامین کننده سلامت اوست را تهیه نمایید.
دکتر بهاره آقابیگی-دامپزشک